21 maja 2021

Fotowoltaika to już konieczność – elektrownia słoneczna jako własne źródło energii

Informacje z rynku energii elektrycznej w Polsce wywołują niemałe zmartwienie. Od 1 stycznia 2021 roku ceny energii elektrycznej wzrosły średnio o ok. 3,5% w stosunku do poprzedniego roku. Zmianie uległa również kwestia opłaty mocowej, która podnosi wysokość rachunku dla prywatnych odbiorców aż o 10%. Sytuacja przedsiębiorstw wygląda jeszcze mniej zachęcająco – duże firmy eksploatujące energię w taryfie B odczują wzrost ceny energii o 0,075 zł za 1 kWh, co może oznaczać podwyżkę kosztów ponoszonych na energię o ponad 19% w skali roku. Podobnie, bo o 12% rocznie, wzrosną rachunki za prąd dla małych i średnich przedsiębiorstw. W takiej sytuacji posiadanie własnej elektrowni fotowotlaicznej zdaje się najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Fotowoltaika – czy inwestycja w OZE jest opłacalna?

Sektor Odnawialnych Źródeł Energii od kilku lat przechodzi znaczne ożywienie. W ostatnim czasie największy wzrost mocy zaobserwowano w segmencie mikroinstalacji fotowoltaicznych, a tym samym rosnącą liczbę prosumentów indywidualnych oraz biznesowych. Polacy coraz chętniej inwestują w moduły słoneczne, dlatego w 2019 roku Polska osiągnęła przyrost mocy instalacji o 5,5% względem 2018 roku, tym samym plasując się w pierwszej piątce krajów Unii Europejskiej o największym uzysku energii z sektora OZE. Kolejnych zainteresowanych nie brakuje, ale wielu z nich nadal zastanawia się, czy inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna.

Podstawą zużycie energii elektrycznej

To, w jakim stopniu zakup instalacji fotowoltaicznej będzie opłacalny dla użytkownika, zależy od kilku istotnych czynników. Fundamentalne jest zużycie energii elektrycznej, na podstawie którego wyliczane jest zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego lub rolnego czy też firmy. Biorąc pod uwagę ten parametr oraz warunki techniczne, takie jak miejsce instalacji (dach lub grunt), rodzaj dachu, kąt nachylenia i ewentualne zacienienia, możemy ustalić optymalną moc instalacji. Z założenia im większe zużycie i większa moc instalacji, tym krótszy okres zwrotu inwestycji.

Korzyści z własnej instalacji fotowoltaicznej – Program Prosument

Podstawową zaletą pozyskiwania energii z własnej instalacji fotowoltaicznej jest niezależność energetyczna i oszczędność na rachunkach za prąd. Obecne podwyżki cen prądu są najlepszym przykładem na to, w jaki sposób posiadacze modułów słonecznych zyskują każdego miesiąca. W 2021 roku przeciętne gospodarstwo domowe o rocznym zużyciu energii na poziomie 3 MWh zapłaci w ciągu roku więcej za energię o ok. 150 zł. Właściciele instalacji fotowoltaicznych rozliczani są w systemie prosumenckim, co oznacza, że korzystają z wytworzonej, a następnie zgromadzonej przez siebie energii do 12 miesięcy od momentu jej wyprodukowania.  W  związku z tym,  przy optymalnie zaprojektowanej instalacji prosumenci płacą do zakładu energetycznego jedynie opłaty stałe.  Biorąc pod uwagę systematyczne podwyżki cen prądu, średnią żywotność instalacji fotowoltaicznych szacowaną na 50 lat, a także pozytywne skutki środowiskowe, elektrownie fotowoltaiczne przynoszą długofalowe korzyści w perspektywie kilkudziesięciu lat.

Dotacje dla klientów indywidualnych

Osoby prywatne decydujące się na zakup zestawu fotowoltaicznego mogą skorzystać z kredytu na preferencyjnych warunkach. Warto poszukać dedykowanych ofert na stronach internetowych banków lub zapytać swojego doradcę od Ecore. Dodatkowo funkcjonuje kilka programów, z których można ubiegać się o dotację do montażu fotowoltaiki. Największą popularnością wśród klientów indywidualnych cieszył się program Mój Prąd, z którego można było uzyskać jednorazową dotację w wysokości 5000 zł. Wstępnie zapowiedziano otwarcie trzeciego naboru w 2021 roku, do którego zakwalifikują się inwestycje wykonane od 1 stycznia 2021 roku. Wśród dostępnych źródeł dofinansowania pozostaje także program Czysta Energia dla osób, które zdecydowały się na montaż instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła. Warto również pamiętać o możliwości odliczenia części inwestycji od podatku dochodowego w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Rozwiązania dla firm i gospodarstw rolnych

Przedsiębiorcy oraz rolnicy inwestujący w moduły słoneczne mogą uzyskać leasing na preferencyjnych warunkach, z którego sfinansują przedsięwzięcie. Właściciele gospodarstw rolnych mają możliwość skorzystania z 25% ulgi od podatku rolnego, odpisywanego nawet przez 15 lat od montażu instalacji. Ponadto mogą ubiegać się o pożyczkę lub dotację do 40% kosztów kwalifikowanych inwestycji z programu Agroenergia. NFOŚiGW przewidział również formę dofinansowania dla przedsiębiorstw w postaci pożyczki na 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji lub dotacji nawet do 50% kosztów. W przypadku obu form dofinansowania należy pamiętać, aby złożyć wniosek przed montażem instalacji – tutaj również pomocna może okazać się firma instalująca systemy fotowoltaiczne. Nawet bez pomocy finansowej przedsiębiorstwa korzystający z taryfy B mogą obecnie liczyć na zwrot inwestycji już po 5 latach, z kolei firmy z taryfy C zaledwie po 4 latach. Zauważamy coraz większe zainteresowanie fotowoltaiką wśród przedsiębiorców – w ostatnich latach wykonaliśmy setki instalacji przemysłowych, w tym wiele z nich w naszym regionie.

Opłacalna inwestycja to dobry sprzęt i sprawdzony instalator

O opłacalności inwestycji bez wątpienia powinien poinformować Cię instalator, u którego planujesz zakupić zestaw fotowoltaiczny. Warto zdecydować się na sprawdzoną firmę z doświadczeniem w postaci wielu wzorowo wykonanych instalacji oraz z kompleksowym podejściem do klienta. Profesjonalny instalator powinien przygotować spersonalizowaną ofertę i opowiedzieć o zaproponowanych rozwiązaniach sprzętowych. O opłacalności instalacji fotowoltaicznej nie przesądza cena – należy wziąć pod uwagę również jakość oferowanego sprzętu, warunki gwarancyjne, a także dodatkowe usługi oferowane przez instalatora. W Ecore zapewniamy kompletną obsługę klienta – wykonujemy projekt, realizujemy montaż, a także dokonujemy uzgodnień z rzeczoznawcą ds. PPOŻ, zgłaszamy przyłączenie instalacji do zakładów energetycznych, wykonujemy przeglądy i serwisy.

Inwestuj w fotowoltaikę i generuj oszczędności

Zakładanie modułów słonecznych to silny trend wśród klientów indywidualnych, a od niedawna również wśród firm. Korzyści płynące z własnej elektrowni fotowoltaicznej zdecydowane przyćmiewają poniesione początkowo koszty, tym samym pozwalając użytkownikom generować znaczne oszczędności. Dodatkowym udogodnieniem mogą być dotacje i ulgi skierowane do właścicieli instalacji. Nie ulega wątpliwości, że rynek OZE znajduje się w okresie szybkiego wzrostu, a wszelkie na pytania dotyczące opłacalności inwestycji w fotowoltaikę odpowiedzą nasi profesjonalni doradcy.